Степан Кубів,
Голова Правління АТ ЗУКБ
Виступ на конференції
"Польський досвід підтримки експорту"
 |
Степан Кубів |
Забезпечення сприятливих фінансових рамок перебігу міжнародної торгівлі є однією із найважливіших складових проекспортної політики будь-якої країни. Зрозуміло, що левову частку цієї проблеми вирішують на державному та міжурядовому рівнях. Але є певні речі, які можливо владнати лише між підприємцями обох країн.
Властиво, що ж з фінансового аспекту стримує збільшення товарообороту між Україною та РП? По-перше - це брак коштів для потужних інвестицій з польського боку при значній складності отримати державні запоруки для експортних кредитів та недостатні фінансові можливості українських фірм. По-друге - відсутність добре налагодженої системи фінансово-банківських забезпечень вищевказаних зовнішньоекономічних операцій.
Останню проблему хочу розглянути більш детально в контексті практичного досвіду роботи в банку.
Фактично, більшість українських підприємств відчуває гостру нестачу обігових коштів, до прикладу, для систематичної закупівлі партій товару з метою подальшої реалізації. При цьому іноземні партнери, як правило, вимагають передоплату, що стала основним інструментом міжнародних розрахунків. Користування банківськими кредитами з одного боку з'їдає значну частину прибутку, з іншого - сковує кредитні кошти під час періоду реалізації товару. До цього необхідно додати ризики нестабільності валютних ринків, а також і ризик неналежного виконання контракту польським партнером після отримання передоплати.
У такій ситуації найоптимальнішим варіантом є використання таких інструментів, як банківські гарантії та акредитиви. Вони знімають ризики, як з постачальника, так і з отримувача. Але ці банківські продукти є мало розповсюджені через те, що, як правило, банківські гарантії та акредитиви, видані українськими банками безпосередньо не акцептуються за кордоном і потребують додаткового підтвердження та реальне грошове покриття, що значно здорожчує цей продукт.
Чому є так? Справа в тому, що майже всі українські банки не мають лімітів на такі операції без реального грошового покриття в польських та й у чеських , словацьких і угорських банках. Тому при виставленні акредитиву чи гарантії на зарубіжний банк, український банк повинен всі кошти по контракту свого клієнта розмістити в банку його партнера за кордоном.
Який же вихід із даного становища?
В першу чергу - це створення спільних банківських установ, які і можуть розв'язати ці проблеми. Властиво, наш банк ЗУКБ, а віднедавна Кредит Банк Україна є успішним прикладом українсько-польського інвестиційного співробітництва. Основними нашими акціонерами є ЄБРР та Кредит Банк Польща і опосередковано через нього бельгійська банківсько-страхова група КВС. КВС, в свою чергу, є власником Чехословенска Банка Обходні й угорського Керешкедемі та Хітель Банк.
У чому переваги співпраці клієнтів з нашим банком. Найголовніша перевага - це користування лімітами, відкритими інвесторами для своєї структури в Україні. Клієнт має можливість видавати на користь свого зарубіжного партнера гарантію чи акредитив яку підтверджує банк без вилучення із свого обороту живих коштів. Кредит Банк Україна це може зробити через по Польщі Кредит Банк Польща, а також і по Чехії, Словаччині та Угорщині, використовуючи ліміти бельгійського КВС.
Українсько-польська торгівля, маючи такі дешеві та безпечні для обох партнерів банківські інструменти може значно активізуватися. Переймаючи досвід своїх західних інвесторів, наш банк сегментує ринки та клієнтів, припасовуючи їм найбільш властиві банківські продукти. Особливий акцент робиться на розвиток малого та середнього бізнесу, для цілей якого в нас відкрито кредитну лінію.
Крім того, Кредит Банк Україна пропонує своїм клієнтам можливість здійснювати розрахунки в польських злотих, що крім чисельних переваг, що виникають із необхідністю обміну чи обов'язкового продажу, знижує курсовий ризик у зв'язку із коливанням на валютних біржах у наслідок останніх подій.
Ми запрошуємо підприємців обох країн до співпраці. Детальнішу інформацію Ви зможете отримати в нашому головному офісі та у чисельних філіях та відділеннях по всій Україні.