Юрій Пукальський,
Віце-президент Львівської ТПП,
керівник проекту
Досвід наших сусідів
Вміння використати позитивний сусідський досвід завжди було в ціні. Особливо на етапі "великих перемін", коли стандартні заготовки і стереотипи попередньої практики відходили у минуле. Наш західний сусід - Республіка Польща зуміла за останнє десятиріччя здобути добрі навики функціонування господарського механізму в нових для себе ринкових умовах. Носіями такого досвіду стали тисячі польських громадян - підприємців, урядовців, представників регіональних влад. Бажання запозичити добрий досвід має, як мінімум, співпадати з готовністю власника такого нового досвіду ним поділитися. Як писав польський поет „W tym najwiekszy jest ambaras zeby dwоjga chcieli naraz" ( Найкраще - коли обоє цього хочуть одночасно).
Проголосивши себе стратегічними партнерами наші країни встановили особливий тип відносин, який відкрив шлях для інтенсивного обміну досвідом. Розуміючи, що усяка передача навичок пов`язана з необхідністю вирішення ряду питань, і в тому числі, організаційних, фінансових та інших, обидві сторони приступили до їх вирішення. Так за ініціативою Президента Польщі Александра Квасневського було створено спеціальний фонд "ноу-хау" з якого передбачається фінансувати заходи, пов`язані з передачею польського досвіду країнам СНД. Але справді своєчасна і суттєва допомога у вирішенні цього питання прийшла від американської сторони. І тому приступаючи до реалізації проекту «Залучення польського досвіду підтримки експортної діяльності підприємств» Львівська торгово-промислова палата звернулася до Польсько-Американсько-Української Ініціативи про Співпрацю (ПАУСІ) з просьбою про надання фінансової підтримки. Ця допомога, після розгляду нашого проекту і дотримання усіх передбачених цією поважною організацією процедур, врешті-решт була нам люб`язно надана.
Розпочинаючи наш проект ми здавали собі справу з того, що процес залучення польського досвіду побудови капіталізму вже давно відбувається. Тисячі наших громадян займаючись гуртовою або роздрібною торгівлею переймали позитивний досвід польських сусідів. Сотні спільних підприємств, утворених за участю польського капіталу, були ефективними "розповсюдниками" західних навиків ведення бізнесу. Тобто, бізнес не був би бізнесом, якби чекав, коли це там урядовці додумаються запустити офіційну кампанію передачі досвіду, а не діяв самостійно, швидко і ефективно.
З другого боку, залучення польського досвіду підтримки експортної діяльності підприємств не може здійснюватися наосліп, беручи лише позитивні тенденції, але й з урахуванням тих негативних явищ, які спостерігаються у польській економіці в останні роки. Адже сприяючи розвитку проекспортних виробництв, успішно залучаючи інвестиції, наші польські сусіди все ж не змогли подолати поважне негативне сальдо зовнішньої торгівлі, яке ось уже більше п`яти років тяжіє над усім платіжним балансом держави. Зменшення темпів щорічного приросту ВВП, поважний ріст безробіття (до 18% у 2001 р.) - всі ці негативні тенденції, які наступили в польській економіці після семирічки стабільного і динамічного розвитку є, певною мірою, "витверезуючим" фактором. І хоча провідні західні економічні експерти стверджують, що ці негативи в польській економіці є тимчасовими і не впливають на суть позитивних господарських перемін, ми однак повинні пам`ятати правило - чужому досвіду навчайся, але свою голову май.
Якби там не було, досягнення Польщі за останні 10 років є вражаючими і вартують уваги. Колись в часи УРСР і ПНР, як стверджують економічні експерти, співвідношення економічних потенціалів країн було 3 : 2. А вже в середині 90-х років співвідношення стало 2 : 3. Дріб перекинувся. Чисельник і знаменник помінялися місцями.
Польща та Україна у 2001 році
Середня офіційна заробітна плата (дол. США)
ВВП (млрд. дол.)
Видатки державного бюджету (млрд. дол.)
Середня пенсія (дол.)
Приведені тут діаграми підтверджують, що наші польські сусіди таки зуміли за останні десять років облаштувати собі життя. І тому, коли дехто в Україні каже : "Навіщо нам польський досвід ?", хочеться відповісти - та хоча б для того, щоб середня заробітна плата і пенсія в Україні перестали бути такими жебрацькими.
Наш проект має за мету вивчення і залучення польського досвіду підтримки експортної діяльності, практики промоції польських товарів, в тому числі шляхом організації міжнародної виставкової діяльності, ознайомлення з діючими в Польщі урядовими механізмами її підтримки, залучення досвіду польських торгово-промислових палат у цій сфері, активізацію ролі українських палат у справі нав`язання ефективних торгово-економічних контактів українських підприємств з зарубіжними партнерами. Проект враховує позитивну оцінку подібних українсько-польських заходів, дану на VI засіданні українсько-польської Змішаної Комісії з питань торгівлі та економічного співробітництва. Суть проблеми, яку має вирішувати даний проект, полягає в недостатньому розвитку механізмів підтримки експортної діяльності суб`єктів підприємницької діяльності в Україні, в не надто високій поінформованості українських підприємців щодо досвіду зарубіжних партнерів у цій сфері.
Організатори проекту мають надію, що матеріали, які надруковані у цьому спеціальному випуску журналу за результатами львівської конференції 14 - 15 листопада 2001 р., будуть цікавими для широкої аудиторії урядовців та підприємців, які є причетними до проблематики зовнішньоекономічної діяльності.
Користаючи з нагоди хотів би з особливою теплотою скласти щиру подяку від підприємницького середовища Львівщини пану Джону Кубінцю - директору програми ПАУСІ за надану нам фінансову допомогу.
Хотілося б також згадати фінансову та організаційну допомогу, яку Львівська ТПП отримала від Генерального Консульства Республіки Польща у Львові та висловити слова щирої подяки торговому консулу пану Міхалу Узємбло.
Реалізація нашого проекту не була б можливою без активної участі у ньому наших польських партнерів - Катовіцької Регіональної Господарської палати, яка в особі пана Тадеуша Бужца, віце-президента палати, отримує запевнення у нашій глибокій вдячності і повазі.