Віталій Ярцев

Діючий порядок ввезення та митного оформлення іноземних інвестицій на сучасному етапі

Для іноземних інвесторів на території України встановлюється національний режим інвестиційної та іншої господарської діяльності.
Для окремих суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють інвестиційні проекти із залученням іноземних інвестицій, що реалізуються відповідно до державних програм розвитку пріоритетних галузей економіки, соціальної сфери і територій, може встановлюватися пільговий режим інвестиційної та іншої господарської діяльності.

Майно, що ввозиться в Україну як внесок іноземного інвестора до статутного фонду підприємств з іноземними інвестиціями (крім товарів для реалізації або власного споживання), звільняється від обкладення митом.

При цьому митні органи здійснюють пропуск такого майна на територію України на підставі виданого підприємством простого векселя на суму мита з відстроченням платежу не більш як на 30 календарних днів з дня оформлення ввізної вантажної митної декларації.

Вексель погашається і ввізне мито не справляється, якщо у період, на який дається відстрочення платежу, зазначене майно зараховане на баланс підприємства і податковою інспекцією за місцезнаходженням підприємства зроблена відмітка про це на примірнику векселя.

Порядок видачі, обліку і погашення векселів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 р. №937.
Якщо протягом трьох років з часу зарахування іноземної інвестиції на баланс підприємства з іноземними інвестиціями майно, що було ввезене в Україну як внесок іноземного інвестора до статутного фонду зазначеного підприємства, відчужується, зокрема у зв'язку з припиненням діяльності цього підприємства (крім вивезення іноземної інвестиції за кордон), підприємство з іноземними інвестиціями сплачує ввізне мито, яке обчислюється, виходячи з митної вартості цього майна, перерахованої у валюту України за офіційним курсом валюти України, визначеним Національним банком України на день здійснення відчуження майна.

У відповідності до положень Закону України від 15.07.99 N 977-XIV "Про внесення змін до деяких законів України з метою стимулювання інвестиційної діяльності" передача основних фондів як внеску до статутного фонду юридичної особи для формування її цілісного майнового комплексу в обмін на емітовані нею корпоративні права, у тому числі при ввезенні основних фондів на митну територію України (крім підакцизних товарів), не є об'єктом оподаткування ПДВ.

З метою стимулювання інвестиційної та інноваційної діяльності, спрямованої на збереження і ефективне використання природних лікувальних ресурсів курорту Трускавець, прискорення економічних реформ у лікувально-оздоровчій галузі та розвиток туризму в адміністративно-територіальних межах міста Трускавець Львівської області, на період 20 років, створено спеціальну економічну зону туристсько-рекреаційного типу “Курортополіс Трускавець” (ЗУ від 18.03.99р. №514- ХІY).

До суб'єктів СЕЗ "Курортополіс Трускавець" застосовується спеціальний правовий режим підприємницької діяльності та надаються передбачені Законом пільги щодо сплати податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість, ввізного мита та плати за землю.

Звільняються від сплати ввізного мита суб'єкти СЕЗ "Курортополіс Трускавець", які ввозять на територію СЕЗ "Курортополіс Трускавець" зареєстровані в України в установленому законодавством порядку лікарські засоби, перелік яких визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, устаткування, обладнання, комплектуючі вироби до них, програмне забезпечення об'єктів інтелектуальної власності (крім підакцизних товарів) для потреб власного виробництва, пов'язаного з реалізацією інвестиційних проектів, затверджених виконавчим комітетом Трускавецької міської ради.

Звільняються від обкладення податком на додану вартість операції з ввезення (пересилання) зареєстрованих в Україні в установленому законодавством порядку лікарських засобів, перелік яких визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, устаткування, обладнання, комплектуючих виробів до них, програмного забезпечення об'єктів інтелектуальної власності (крім підакцизних товарів), які ввозяться (пересилаються) на територію СЕЗ "Курортополіс Трускавець" суб'єктами СЕЗ "Курортополіс Трускавець" для потреб власного виробництва, пов'язаного з реалізацією інвестиційних проектів, затверджених виконавчим комітетом Трускавецької міської ради.

З метою залучення інвестицій та розвитку експедиційно-складської, транспортно-сервісної та виробничої сфер на території автопорту "Краковець", на період до 1 січня 2020 року в адміністративно-територіальних межах Яворівського району Львівської області, за винятком територій військового полігону та військових частин створюється спеціальна економічна зона "Яворів" (ЗУ від 15.01.99р. №402-ХІY).

СЕЗ "Яворів" поєднує в собі функції комплексної виробничої зони, вільної митної зони та технологічного парку.

На території СЕЗ "Яворів" у районі пункту пропуску через державний кордон України "Краковець" створюється автопорт "Краковець".

Автопорт "Краковець" розміщується на території Краковецької селищної ради загальною площею 74,5 гектара. Територія автопорту "Краковець" обмежена з заходу ділянкою державного кордону України довжиною 1500 метрів, з півдня - ділянкою автомобільної дороги Краковець - Львів довжиною 1500 метрів, з півночі і сходу - адміністративно-територіальними межами селища міського типу Краковець.

На території автопорту "Краковець" запроваджується спеціальний митний режим.

Суб'єктам СЕЗ "Яворів" надаються передбачені Законом пільги щодо сплати податку на прибуток підприємств, сплати ввізного мита, податку на додану вартість, збору на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття, збору до Державного інноваційного фонду та плати за землю.

Суб'єкти СЕЗ "Яворів", які ввозять на територію СЕЗ "Яворів" (крім території автопорту "Краковець") устаткування, обладнання та комплектуючі деталі до них (крім підакцизних товарів) для потреб власного виробництва, пов'язаного з реалізацією інвестиційних проектів, затверджених Яворівською районною державною адміністрацією, звільняються на період реалізації інвестиційного проекту, але не більше ніж на п'ять років, від сплати ввізного мита.
Звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення (пересилання) устаткування, обладнання та комплектуючих деталей до них (крім підакцизних товарів), які ввозяться (пересилаються) на територію СЕЗ "Яворів" суб'єктами СЕЗ "Яворів" для потреб власного виробництва, пов'язаного з реалізацією інвестиційних проектів, затверджених Яворівською районною державною адміністрацією.

При митному оформленні товарів що ввозяться суб’єктами сеціальних економічних зон на виконання затверджених згідно встановленого порядку інвестиційних проектів виникають проблемні питання щодо віднесення конкретних товарів до термінів/понять “устаткування” та “обладнання ”. Західною регіональною митницею направлено звернення в Державну митну службу України стосовно даного питання. Відповідно до п.3 доручення Кабінету Міністрів України від 17.08.2000р. №8692/45 Міністерству економіки України спільно з відповідними органами державної влади у визначений термін доручено внести узгоджені пропозиції щодо шляхів правового врегулювання визначення зазначених термінів/понять. Станом на сьогоднішній день ніяких роз’яснень та тлумачень щодо даних термінів не надано.

Додаток №1
“Список використаних нормативних актів”


1. Митний Кодекс України від 12.12.1991р. №1970-ХІІ;
2. Закон України від 18.09.1991р. №1560-ХІІ “Про інвестиційну діяльність”;
3. Закон України від 19.03.1996р. №93/96-ВР "Про режим іноземного інвестування”;
4. Закон України від 15.07.1999 N 977-XIV "Про внесення змін до деяких законів України з метою стимулювання інвестиційної діяльності";
5. Закон України від 14.01.1999р. №394-ХІY “Про лізінг”;
6. Закон України від 18.03.1999р. №514-ХІY “Про спеціальну економічну зону туристсько-рекреаційного типу “Курортополіс Трускавець”;
7. Закон України від 15.01.1999р. №402-ХІY “Про спеціальну економічну зону “Яворів”;
8. Постанова Кабінету Міністрів України від 07.07.1996р. №928 “Про затвердження Положення про порядок державної реєстрації іноземних інвестицій’’;
9. Постанова Кабінету Міністрів України від 07.08.96р. №937 “Про затвердження Порядку видачі, обліку і погашення векселів, виданих під час ввезення в Україну майна як внеску іноземного інвестора до статутного фонду підприємства з іноземними інвестиціями, а також за договорами (контрактами) про спільну інвестиційну діяльність, та сплати ввізного мита у разі відчуження цього майна ”;
10. Постанова Кабінету Міністрів України від 04.10.1996 N 1216 “Про положення про надання фінансових гарантій митним органам незалежними фінансовими посередниками щодо обов'язкової доставки товарів до митниць призначення ”;
11. Постанова Кабінету Міністрів України від 09.06.97р. №574 “Про затвердження Положення про вантажну митну декларацію”;
12. Постанова Кабінету Міністрів України від 23.01.1997р. №52 “Про порядок внесення обов’’язкових платежів у разі імпорту окремих видів товарів”;
13. Постанова Кабінету Міністрів України від 29.03.2002р. №390 “Про ввезення на митну територію України окремих видів товарів”;
14. Наказ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 6 вересня 2001 року N 201"Про затвердження Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів)" зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 вересня 2001 р. за N 833/6024;
15. Наказ Державної митної служби України від 22.07.1997р. №340 “Про затвердження Положення про діяльність підприємств, що здійснюють декларування на підставі договору”;
16. Наказ Державної митної служби України від 27.07.1998р. №436 “Про затвердження Переліку товарів, що ввозяться за попередньою вантажною митною декларацією”;
17. Наказ Державної митної служби України від 08.12.1998р. №771 “Про затвердження Положення про порядок здійснення контролю за доставкою вантажів у митниці призначення”;
18. Наказ Державної митної служби України від 04.05.1998 року N 267 “Про затвердження Положення про порядок контролю за ввезенням на митну територію України окремих видів товарів” ;
19. Наказ Державної митної служби України від 24.04.1999р. №240 “Про затвердження Порядку заповнення та використання попереднього повідомлення”;
20. Наказ Державної митної служби України від 16.02.2000р. №83 “Про затвердження Порядку митного оформлення об’’єктів лізенгу (оренди), що переміщуються через митний кордон України”.
 



Wertep top 100

[Index'99]